Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
88 postów 229 komentarzy

Gustlik222

Gustlik222 - Sprawiedliwość jest najważniejsza

UWAGA !!! Komornik może okraść Cię za cudze długi !!!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak to możliwe? Bardzo prosto – wystarczy, że pożyczysz zadłużonemu koledze swoją rzecz, możesz ją odebrać od niego już jako zajętą przez komornika.

Kiedy może do tego dojść? Oto kilka przykładów:

- gdy pożyczysz zadłużonemu znajomemu jakiś sprzęt,

- gdy zaparkujesz swoim samochodem na posesji zadłużonego znajomego,

- gdy oddasz do naprawy samochód albo inny sprzęt, a właściciel warsztatu będzie miał długi itp.

Oczywiście żeby do tego doszło, musi być u zadłużonej osoby w tym czasie prowadzona egzekucja komornicza, niemniej jeżeli masz pecha i oddając swoją rzecz we władanie zadłużonej osobie lub firmie trafisz na taką egzekucję, Twoja rzecz może zostać zajęta przez komornika i zlicytowana (czytaj: SKRADZIONA) za cudze długi.

 

 

Dlaczego tak się może stać? Art. 845 § 2 k.p.c. (Kodeksu Postępowania Cywilnego) mówi:

 

Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

 

Czyli wynika z tego, że komornik prowadząc egzekucję może zająć ruchomości osoby trzeciej tylko dlatego, że znajdują się u dłużnika, np. w jego mieszkaniu albo na jego posesji, bo w myśl w/w art. znajdują się one we władaniu dłużnika. Owszem, właściciel danej ruchomości albo sam dłużnik może próbować w takiej sytuacji udowodnić komornikowi, czyja to własność. Może np. pokazać dokumenty, jeżeli takowe posiada, np. fakturę zakupu, jeżeli zajętym przedmiotem jest samochód – dowód rejestracyjny itp. Co w tej sytuacji może zrobić komornik? Wszystko – jak będzie człowiekiem, odstąpi od egzekucji długu z danego przedmiotu, a jak będzie świnią, chamem i złodziejem (a w tym fachu takich mend niestety nie brakuje) – zajmie go. I, co najgorsze, zrobi to zgodnie z prawem. Kolejny, po długach spadkowych, przykład ZŁODZIEJSTWA W MAJESTACIE PRAWA. Osoba trzecia, nawet niespokrewniona z dłużnikiem może zostać okradziona tylko dlatego, że pożyczyła mu laptopa, przyjechała w odwiedziny i zaparkowała samochód na jego posesji itp. Albo oddała samochód do naprawy i okazało się, że mechanik samochodowy miał długi.

 

Osoba, której ruchomość została zajęta, może się oczywiście bronić. Ale tu też jest potrzebna znajomość prawa, żeby użyć właściwej instytucji. Jeżeli komornik zajął rzecz osoby trzeciej za cudze długi, to osoba poszkodowana musi wnieść powództwo przecciwegzekucyjne o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji. Ma na to termin 1 miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.

 

UWAGA !!! Należy odróżnić instytucję powództwa przeciwegzekucyjnego od skargi na czynności komornika !!!

 

Skargę na czynności komornika stosujemy wówczas, gdy komornik postąpił niezgodnie z prawem.Instytucja ta jest skierowana przeciw komornikowi. W opisanych powyżej sytuacjach komornik działał niestety zgodnie z prawem, więc skarga na czynności komornika nie ma tu zastosowania, sąd ją odrzuci,a niesłusznie zajęta rzecz i tak zostanie zlicytowana.

W takiej sytuacji występujemy z powództwem przeciwegzekucyjnym o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji.Powództwo to w odróżnieniu od skargi nie działa przeciwko komornikowi.

Niestety przez przeciętnego Kowalskiego te instytucje nie są rozróżniane. Każdemu z nas, któremu komornik zajął, naszym zdaniem niesłusznie jakąś ruchomość za cudze długi, wydaje się, że działał niezgodnie z prawem i chcemy skarżyć komornika. Należy uważać, bo możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do prawnika.

I tutaj niestety jest kolejny błąd w prawie. Należałoby wprowadzić poprawkę do k.p.c., żeby skarga na czynności komornika pociągała „z urzędu” powództwo przeciwegzekucyjne, czyli była wymierzona i w komornika, jak i zwalniała zajęty przedmiot spod egzekucji. A jeżeli osoba skarżąca (także dłużnik) podważyła tytuł wykonawczy, skarga powinna „z urzędu” pociągać za sobą konsekwencje powództwa przeciwegzekucyjnego przeciwko tytułowi wykonawczemu. Jeżeli okazałoby się, że komornik działał zgodnie z prawem, wniesienie takiej skargi powodowałoby jedynie takie same skutki, jak powództwo przeciwegzekucyjne, bez pociągania komornika do odpowiedzialności. Wówczas Kowalski nie musiałby się zastanawiać, czy wybrał właściwa opcję, czy nie. Po prostu skarżąc komornika zaskarżałby cała egzekucję i tak powinno być w cywilizowanym kraju.

 

Ponadto wystarczyłoby w tym artykule k.p.c. dodać paragraf o następującej treści:

 

Ruchomości będące własnością osoby trzeciej, a znajdujące się we władaniu dłużnika nie mogą być zajęte. Jeżeli dłużnik, właściciel zajętej ruchomości lub świadek udokumentuje lub w inny sposób udowodni komornikowi, że zajęty przedmiot nie jest własnością dłużnika, komornik jest obowiązany natychmiast zwolnić dany przedmiot od zajęcia.

 

Gdyby te dwa paragrafy były wprowadzone, to osoba trzecia byłaby z urzędu chroniona przed egzekucją mienia. Niestety takich paragrafów brakuje. A dlaczego? Bo nie chroniłyby one  złodziei, tylko uczciwych ludzi.

Ofiarą tego chorego systemu padł m.in. Pan Tomasz Strączyński z Będzina w województwie śląskim, któremu komornik zajął quada oddanego do serwisu. Za co? Za długi właściciela warsztatu. Pan Tomasz złożył w sądzie skarge na czynności komornika zamiast powództwa przeciwegzekucyjnego o wyłączenie przedmiotu spod egzekucji i tu popełnił błąd. Komornik może teraz zlicytować (czytaj: UKRAŚĆ) jego quada wartego 20 tys. zł.

 

Tutaj można dokładnie zapoznać się z tą sprawą:

//www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1295895

 

Pamiętaj drogi Czytelniku – musisz być czujny!!! Jeżeli użyczyłeś komuś swojej rzeczy, a komornik zajął Ci ją za długi tej osoby – składasz powództwo przeciwegzekucyjne o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji, a nie skargę na czynności komornika,mimo pozornego podobieństwa tych instytucji !!! Podobieństwo pozorne, a różnica kolosalna i skutek będzie odwrotny od zamierzonego!!!

KOMENTARZE

 • Warto tą poprawką zainteresowć posłów — może jest szansa na skargę do TK, albo zmianę tego kretyńskiego przepisu...
  5*
 • Takich chorych przepisów jest więcej...
  Choćby dziedziczenie długów, przedawnienie długów itp. Niestety polskie prawo NIE CHRONI WŁASNOŚCI, jest niezgodne z Konstytucja RP. Chroni tylko własność wierzycieli. Wyobraźmy sobie, że na Euro czy Mundialu rozgrywany jest mecz Polska - Niemcy i sędziuje... Niemiec. Jak będzie sędziował? Można sie domyśleć. Na szczęście w przypadku sportu przepisy mówią, ze sędzia musi być z neutralnego kraju i taka sytuacja na mistrzostwach jest po prostu niemożliwa. A w Polsce mamy mecz: banki kontra obywatele, a sędziami, czyli osobami ustanawiającymi prawo, są poplecznicy banków. Zachowują się oni tak samo, jak zachowywałby się niemiecki sędzia na meczu Polska - Niemcy.
 • @autor
  5*
  Bardzo słuszny pogląd i przedstawienie problemu..
  Szkoda,że NASI parlamentarzyści nie znają problemu...lub znać nie chcą..
  KIEDYŚ SIĘ O TYM DOWIEDZĄ !!!!!
 • AUTOR
  Znany mi jest opisany cwancyk i niestety jest obowiązujący w realu.

  Aby bardziej go rozwinąć należy jeszcze dodatkowo wspomnieć o czymś następującym:

  - Pan czy firma XXYYZZ jest dłużnikiem i ma na karku komornika
  - Pan czy firma XXYYZZ prowadzi działalność gospodarczą zgłoszoną\zarejestrowaną w jakimś tam miejscu - np. wynajętym warsztacie samochodowym
  I komornik ma prawo wpaść w miejsce prowadzenia działalności i zabezpieczyć wszystko co się tam pod tym adresem znajduje: m. inn. właśnie samochody (klientów też)
  No i później klienci na hurra muszą właśnie udowadniać że auta są ich i "wyrywać" je spod młotka licytatorskiego.
 • AUTOR
  No ale jak już jesteśmy przy temacie windykacji z własności osób trzecich to jako że żyjemy w Polsce to jest jeszcze lepszy kwiatek niż ten w temacie o którym to zapewne większość bogu ducha winnych rodaków nie wie:

  Otóż za długi na rzecz Skarbu Państwa komornik ma prawo:
  - zlicytować nieruchomości zbyte przez dłużnika do 24 miesięcy wstecz.

  Czyli ktoś kupuje sobie domek od Pana/Pani XYZ (księgi czyste bez żadnych wpisów - wszak inaczej żaden notariusz by tego nie przepisał), a to po roku czy półtorej komornik zajmuje to na poczet długów poprzedniego właściciela i ma prawo to zlicytować.

  FAJNE prawda?

  A biedny nowy właściciel ląduje na bruku z możliwością założenia sprawy cywilnej poprzedniemu właścicielowi.
  Podstawa to jego długi wobec Skarbu Państwa które zataił podczas podpisywania aktu (jest taki podpunkt).

  POLSKA to piękny kraj - a jeszcze bardziej ciekawy

  Dlatego każdy kto o tym wie podczas zakupu jakiejkolwiek nieruchomości żąda od sprzedającego zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu z podatkami (takimi jak każdy prywaciarz bierze do kredytu) - zawsze to jakaś ochrona
  (a jakie są jeszcze molochy z których dla zabezpieczenia można byłoby to wziąć tego nie wiem - może U. Celny?. W każdym bądź razie chodzi o wierzytelności na rzecz Skarbu Państwa)
 • @ALIK 17:31:20
  Ja pier...niczę, ale szczerze mówiąc przestaje mnie to dziwić. Polska to raj dla złodziei.
 • @Gustlik222 00:38:16
  Byłem w szoku gdy notariusz czytał akt kupowanej przeze mnie nieruchomości.
  Gdy doszedł do tego punktu gdzie sprzedający oświadcza iż nie ciążą na nim żadne zobowiązania względem Skarbu Państwa strasznie mnie to zadziwiło i zapytałem o co w tym chodzi a przede wszystkim co mnie to obchodzi jeśli księgi są czyste.

  Sprzedający był mi bardzo dobrze znany więc dokończyliśmy jak było ustalone ale w innym przypadku bym się wstrzymał.

  Wieczorem nad tym wtedy myślałem i na ewentualny następny raz wymyśliłem sobie te zaświadczenia jakie ja muszę brać przed każdym kredytem jako "prywaciarz".
  Nie wiem czy i w Sądzie również nie można się dowiedzieć czy przeciwko danej osobie jest toczona jakaś egzekucja ale nie zdziwi mnie jeśli trafi się na mur w postaci "ochrony danych osobowych" czy "odmowy - dla dobra postępowania".
  To już sprawa dla ludzi się tym zajmujących.

  Ja póki co na szczęście nie muszę się tym martwić.
  Ale przepis to jawne kurestwo które może bić w uczciwych ludzi.

  Zapewne jego tłumaczenie jest chowaniem majątku przez dłużników co nie raz ma miejsce (jak na dniach zrobił Pan Gesler) ale rykoszetem zapewne nie raz oberwie niczemu niewinny człowiek
 • To jest możliwe jedynie w Polsce !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Jak można prawnie sankcjonować tak ohydne złodziejstwo! CZY KOMORNICY NIE STAJA SIE POWOLI TAKIM NEPOTYCZNYM ZAWODEM JAK NOTARIUSZE?
  To sie w głowie nie mieści. W cywilizowanych krajach (nie "dzikich") niemozliwe byłoby nawet zajęcie narzedzia pracy zadłużonego, bo nawet imbecyl rozumie, że państwo w tym momencie strzela sobie w stope uniemozliwiając wykonywanie zawodu. Przykład - komornik chciał zabrac mi komputer, a to podstawowe narzedzie mojej pracy. OK zabrałby, pomijam dane w tym dane wrazliwe na dysku (!!! co z tym?). Zaczałbym oszczedzać na nowy komputer, więc on przyjdzie i znowu mi zabierze. Wtedy szlag by mnie trafił i poszedłbym na bezrobocie ! i PAŃSTWO DOSTAŁOBY ZERO (NULL) ZŁOTYCH !!! Czy poslowie uchwalający takie prawo byli na pewno nie pod wpływem...?
  Jak z ta zarazą i państwem w państwie niszczacym ludzi, łamiącym im życiorysy a nawet życie w sensie dosłownym walczyć i wyegzekwowac na posłach zbliżenie się chocby do metod i standardów brytyjskich, opisanych na NE w innym miejscu?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej